برنامه در اين ويندوز نصب ميشود فقط بايد توجه داشته باشيد مسير نصب برنامه را C:\PROGRAM File انتخاب فرماييد نه C:\PROGRAM File ( X86) ؛ لازم به توضيح ميباشد مسير پيش فرضي كه ويندوز براي شما مشخص ميكند بر روي PROGRAM File (X86) مي باشد

بعد از نصب برنامه روي SHORTCUT تارا دابل كليك نماييد ، پنجره اي باز ميشود كه كد ۲۵ رقمي كامپيوتر را ارائه مي دهد ، كاربر بايد وارد سايت تارا شده و از قسمت پشتيباني از محصولات دريافت كد فعال سازي را انتخاب نمايد سپس شماره كارت و رمز روي كارت خدمات پشتيبان را به صورت بزرگ وارد نمايد ، كاربر گرامي در پنل مربوطه ،كد ۲۵ رقمي را كه كامپيوتر به شما ارائه داده است را وارد نموده و ايجاد كد را انتخاب نماييد ، سايت تارا كد ۲۵ رقمي ديگري به شما ارائه مي دهد كه بايد در پنجره اي كه در زمان ورود به برنامه باز شده بود وارد نماييد و ثبت اطلاعات نماييد در صورتي كه كاربر كد را به صورت صحيح وارد نموده باشد برنامه فعال ميشود سپس كد فعال سازي را در مكان مناسبي save نماييد تا در صورت نياز بتوانيد دوباره از آن استفاده نماييد . لازم به توضيح ميباشد در صورت پاك كردن ويندوز و نصب مجدد نيازي به دريافت كد جديد نمي باشد و با همان كد قبلي نسخه فعال مي شود ولي در صورتي كه سخت افزار اصلي كامپيوتر تغييري پيدا كند كاربر بايد كد فعال سازي ديگري از سايت تارا دريافت نمايد البته در صورتي كه ۳ كد خود را دريافت نكرده باشد .

بعد از نصب برنامه و دريافت رمز فعال سازي از سايت تارا ، روي ICON تارا راست كليك نموده و برنامه را از RUN AZ ADMINESTRETIVE اجرا نماييد .

براي اين منظور از CONTROL PANEL\ADINISTRATIVE TOOLS\SERVICES را انتخاب نماييد در منوي SERVICES روي SQL AGENT TARAHELPER دابل كليك نماييد تا اين منو براي شما نمايش داده شود و تنظيمات ذيل را انجام دهيد ۱- STARTUP TYPE را روي AUTOMATIC قرار دهيد . ۲- SERVICE STATUS را START نماييد و از اين منو خارج شويد .

اين خطا زماني به وجود مي آيد كه قفل سخت افزاري به سيستم متصل نباشد يا معيوب شده باشد .

رمز ورود براي كاربر TEST و دوره TEST عدد ۱ مي باشد .

در ويندوز xp : از برنامه تارا خارج شده وارد control panel شده پوشه font را انتخاب نموده و دو font با نام MMA MITRA و MMA MITRA(BOLD) را پاك نموده وCD برنامه تارا در CD ROM قرار دهيد كمي صبر نموده تا AUTORUN برنامه اجرا شود سپس آن را لغو نموده و روي درايو CD ROM خود راست كليك نموده و OPEN را انتخاب نماييد از داخل پوشه FONT تمامي فايل ها را انتخاب كرده و در پوشه FONT ، CONTROL PANEL كپي نماييد در صورت نمايش پيغام ، OK را انتخاب نماييد با انجام اين عمليات مشكل حرف ي در سيستم شما بر طرف خواهد شد . در ويندوز ۷ ، تمامي مراحل مانند ويندوز XP ميباشد با اين تفاوت كه نيازي به پاك كردن دو FONT مذكور نمي باشد

روش محاسبه در برنامه تارا به صورت ميانگين متحرك مي باشد . در ويندوز ۷ : تمامي مراحل مانند ويندوز XP ميباشد با اين تفاوت كه نيازي به پاك كردن دو FONT مذكور نمي باشد

در صورتي كه سند حذف شده ، فاقد چك و اوراق بهادار باشد ، بعد از حذف ميتوان از منوي ساير عمليات برگشت اسناد حذف شده اسناد حذف شده را مشاهده نمود و مشخص نمود سند به صورت كامل حذف گردد و يا به دفتر برگشت داده شود .

از كليه باركد خوان هايي كه در ويندوز شناسائي مي شوند ، مي توان در نرم افزار تارا استفاده نمود .

براي استفاده از اين امكان بايد از منوي حسابها و تعاريف وارد حسابها شده و حساب تفضيلي شخص مورد نظر را انتخاب كرد و با كليد F2 يا اصلاح منوي حساب تفضيلي باز نمود؛ با زدن كليد F4 يا ساير اطلاعات ،مي توان به صورت پيش فرض در صد تخفيف خاصي يا في فروش خاصي را براي شخص انتخاب نمود همچنين مي توان براي شخص مورد نظر سقف مطالباتي را تعيين كرد سپس اطلاعات وارد شده را ثبت نماييد

در صورت نياز به تعريف كاربر با دسترسي محدود ، كاربر ارشد در مديريت تارا ( ورود از صفحه LOG IN ) با انتخاب كليد F1 يا كاربران وارد منوي كاربران شده ، با زدن كليد F1 يا جديد منوي مشخصات كاربر باز مي شود ، نام كامل را به صورت فارسي و نام كاربري را به صورت انگليسي وارد نماييد ، رمز عبور راتعيين نموده و توجه داشته وضعيت كاربر فعال باشد ؛ براي تعريف كاربر با سطح دسترسي محدود ، نبايد تيك كاربر ارشد فعال باشد ثبت اطلاعات نموده و به منوي مديريت تارا برگشته و وارد دفاتر و دوره ها شويد روي دوره اي كه براي آن كاربر غير ارشد در نظر گرفته ايد كليك نموده و TAB كاربران را انتخاب نماييد با كليد ESPACE تيك كاربر را فعال نموده سپس TAB دسترسي كاربر را انتخاب نماييد ،در اين منو امكان مشخص كردن نوع محدوديتها براي كاربر وجود دارد سپس ثبت اطلاعات نموده و از منو خارج شويد .

براي استفاده از اين امكان كاربر وارد مديريت تارا مي گردد دفاتر و دوره ها را انتخاب نموده ، در نوع عمليات سطر ششم را انتخاب نمايد سپس در ساير شرايط هر روز يك سند صادر شود را انتخاب و ثبت اطلاعات نمايد تا دفتر جديد ايجاد گردد .

در زمان نمايش اين پيغام ، سيستم در حال محاسبه و مرتب سازي كاردكس مي باشد و در پايين صفحه ، سمت چپ ، كپسولي باز شده است در اين هنگام بايد منتظر ماند تا كپسول بسته شود .

در اين زمان سيستم در حال محاسبه و مرتب سازي كاردكس ميباشد و بايد توجه داشت در اين هنگام هيچ گونه گزارشي از برنامه گرفته شود تا كاردكس مرتب گردد .

بله – براي اين منظور كاربر بايد وارد منوي حساب ها و تعاريف شده و حسابها را انتخاب نمايد ابتدا در سطح كل ، حساب كالا خود را انتخاب نمايد سپس معين آن كالا و در آخر در سطح تفضيل قرار بگيرد و با استفاده از كليد F1 يا جديد ، منوي تعريف كالا باز ميگردد در اين منو كاربر ميتواند نام كالاي جديدي را تعريف نمايد و واحد شمارشي كه متناسب با آن كالا ميباشد را وارد نمايد همچنين۲ نرخ خريد و ۳ نرخ فروش براي كالا خود تعريف نمايد .

در صورتي كه كاربر با اين پيغام مواجه شد ، بايد از منوي ساير عمليات ، حساب هاي پيش فرض را انتخاب نموده و حساب پيش فرض ماليات بر ارزش افزوده را فعال نمايد .

اين امكان در برنامه به اين منظورايجاد گرديده است تا كاربر بتواند تعدادي از حساب ها را با هم جمع ببند و مانده آنها را به دست آورد براي اين منظور در دفتر تفضيلي با كمك اعداد ۱ تا ۹ و كليد CTRL بعلاوه اعداد ۱ تا ۹ بالاي KEYBOARD ميتوان ۱۸ رنگ متفاوت براي حسابها انتخاب كرد و با تاييد كليد علامت گذاري مانده هر رنگ را مشاهده نمود .

كاربر براي استفاده از اين امكان بايد از منوي ساير عمليات ، حساب هاي پيش فرض را انتخاب نموده و براي دفتر جاري ، شماره حواله خروج و نيز فرمت فاكتور فروش را از ليست فاكتور هاي فروش انتخاب نمايد ؛ لازم به توضيح مي باشد هر گونه فاكتور سفارشي در برنامه قابل طراحي مي باشد .

كاربر براي استفاده از اين امكان در منوي ساير عمليات وارد تنظيمات شده و در سطر امكان رقم اعشار در مقدار موجودي كالا تعداد رقم اعشار را مشخص نمايد .

براي اين منظور كاربر بايد از منوي ساير عمليات تنظيمات را انتخاب نموده و نوشتار زير فاكتور را فعال و جمله مورد نظر را درآن تايپ نموده و در انتها ثبت اطلاعات را انتخاب نمايد .

براي استفاده از اين امكان در برنامه در قسمت ساير عمليات ، وارد حسابهاي پيش فرض شده و انبار خود را در زمان خريد يا فروش مشخص نماييد .

براي استفاده از اين امكان با توجه به اينكه قبلا ً صندوق هاي مورد نظر را تعريف نموده ايد ، وارد منوي ساير عمليا ت شده ،حساب هاي پيش فرض را انتخاب نموده در اين منو امكان مشخص كردن صندوق مشخصي به عنوان پيش فرض وجود دارد ؛ همچنين مي توان براي هر تعداد كاربر در يك دفتر صندوق خاصي را پيش فرض قرار داد .

اين امكان در فاكتور فروشگاهي قرار گرفته است به اين علت كه در فروشگاه ها به علت بالا بودن سرعت ثبت فاكتور شايد نتوان مبلغ كالا را با نوع آن كالا كنترل كرد ، به همين منظور در زمان تعريف حساب تفضيلي كالا با كمك كليد F4 يا تصوير كالا مي توان در منوي تصوير كالا با كليد جديد فايل تصوير كالا را انتخاب نمود و يا در همان لحظه توسط كليد تصوير برداري ، تصوير كالا را SCAN نمود ؛ تا در زمان انتخاب كالا مذكور در فاكتور فروشگاهي تصوير آن هم نمايش داده شود تا اپراتور صندوق اطمينان حاصل نمايد باركد وارد شده ، مربوط به كالا انتخاب شده توسط مشتري است .

بله ، قبل از صدور فاكتور فروش از منوي ساير عمليات تنظيمات را انتخاب نموده و سطر نهم ( به هنگام منفي شدن موجودي كالا . . . ) را غير فعال نموده تا برنامه علاوه بر اعلام كسري موجودي ، امكان ثبت سند را به شما بدهد .

براي صدور پيش فاكتور كاربر بايد در سند فاكتور فروش تمام اطلاعات لازم را وارد نمايد فقط به جاي ثيت سند بايد از منوي سمت چپ صدور اطلاعات موقت ويا كليد F8 را انتخاب نمايد_ سپس منوي ثبت مو در برنامه تارا بخاطر جلوگيري از سوء استفاده احتمالي تا فاكتور ثبت نگردد امكان گرفتن پرينت وجود ندارد _ حال براي پرينت گرفتن پيش فاكتور كاربر بايد به اين روش عمل بنمايد ، كليد بازگشت را انتخاب نمايد و وارد منوي مشاهده حساب ها شده و ليست اسناد را انتخاب نمايد- اسنادي كه به صورت موقت ثبت گرديده اند در TAB اطلاعات موقت ليست اسناد مي باشند – فاكتور مورد نظر را انتخاب كرده و كليد مشاهده را انتخاب نماييد هنگامي كه سند باز شد كاربر از طريق كليد چاپ و انتخاب شماره پيش فاكتور ، پرينت خود را تهيه نمايد .

براي استفاده از اين امكان در نسخه هاي تارا ( به جز IR ) در صفحه LOG IN برنامه پس از وارد كردن رمز عبور خود ، به جاي ورود به برنامه، كليد مديريت تارا را انتخاب نموده در مديريت تارا دفاتر و دوره را انتخاب نموده و دوره مورد نظري را كه ، قصد داريد براي ان لوگو تعريف نماييد ا انتخاب نموده و كليد F2 يا اصلاح را كليك نماييد در منويي كه پيش روي شما باز شده بر روي كليد علامت تجاري كليك نموده و لوگوي مورد نظر خود را انتخاب نماييد لازم به تذكر مي باشد كه تصويري را كه انتخاب مي فرماييد ۱۵۰ * ۱۵۰ پيكسل باشد .

براي استفاده از اين امكان از منوي ساير عمليات وارد تنظيمات شده و مدت زمان اطلاع رساني ، قبل از تاريخ چك ها را وارد نموده و ثبت اطلاعات مي نماييم .

براي رفع اين مشكل ، از منوي ساير عمليات ، بازسازي اطلاعات ، مرتب سازي اسناد را انتخاب نموده و صبر نماييد تا پيغام اسناد مرتب شد نمايش داده شود سپس كليد بازگشت را انتخاب نماييد .

بله – براي اين منظور كاربر ارشد از منوي مشاهده حساب ها ، ليست اسناد را انتخاب نموده و در TAB مخصوص پيگيري فعاليت كاربر مي تواند فعاليت هر يك از كاربران را مشاهده نمايد .

براي استفاده از اين امكان در نرم افزار تارا ، از منوي ورود اطلاعات ساير اسناد به راحتي ميتوان به صورت اتوماتيك سند بستن حساب هاي موقت و دائم را صادر نمود .

بله – براي استفاده از اين امكان بايد قبلاً سند بستن حساب ها صادر شده باشد ؛ وارد مديريت تارا شده دفاتر و دوره ها را انتخاب نماييد با استفاده از كليد F1 يا جديد امكان ايجاد يك دوره جديد وجود دارد بايد در نظر داشته باشيد در نوع عمليات سطر سوم (امكان ايجاد يك دفتر جديد با مانده يك دفتر ) را انتخاب نماييد نام دفتر سال قبل را انتخاب نماييد ؛ نام دوره جديد و اطلاعات شركت را وارد نموده سپس ثبت اطلاعات نموده تا دوره جديد با مانده هاي سال قبل ايجاد گردد .

براي استفاده از اين امكان كاربر وارد دوره سال قبل خود شده ، سند بستن حساب هاي دائم و موقت را از ليست اسناد حذف نموده سپس تغييرات را در اين دفتر اعمال نموده و مجدداً سند بستن حساب ها را صادر نمايد سپس وارد مديريت تارا گرديده دفاتر و دوره ها را انتخاب نموده با استفاده از كليد F1 يا جديد منوي تعريف دوره جديد نمايش داده ميشود در نوع عمليات ، سطر سوم ( دفتر داراي سند افتتاحيه از قبل مي باشد ) را انتخاب نماييد ؛ نام دفتر را مشخص نموده سپس ثبت اطلاعات مي نماييم .